A belső tér átalakítása: Praktikus gipszkarton válaszfalak

Gyermekszoba, home office, vagy csak egy kis plusz privát tér? Számos oka lehet annak, hogy utólag új helyiséget szeretnénk kialakítani otthonunkban. A válaszfalak építése remek megoldást nyújthat, de azonnal felmerül a kérdés, mégis miből készüljön? A válaszfalak építésének többféle módja létezik, mint például Ytong vagy téglafalazás. A könnyűszerkezetes gipszkarton kialakítás azonban ideális megoldást nyújt azoknak, akik házilag szeretnének falat építeni, kisebb felfordulással és rövid idő alatt.

A gipszkarton válaszfal előnyei 

 

Gyorsaság: A gipszkarton fal akár 2-3 nap alatt is elkészíthető, így nem kell hónapokig várni a felújítás befejezésére. 

Kis felfordulás: A szárazépítési technológiának köszönhetően a hagyományos falazáshoz képest kevesebb porral és törmelékkel jár a munka. 

Könnyűszerkezet: A gipszkarton falak súlya jóval alacsonyabb, mint a téglából vagy betonból készült falaké, így ideálisak tetőtér beépítéséhez is. 

Költséghatékonyság: A gipszkartonfal olcsóbb megoldás, mint a hagyományos falazás, ráadásul a munkát akár saját kezűleg is elvégezhetjük. 

Szigetelhetőség: A gipszkarton falak kiválóan szigetelhetők hőszigetelő anyagokkal, így energiatakarékosabbá téve otthonunkat. Üveggyapot vásárlás előtt mindenképp mérjük fel a fal tervezett vastagságát.  

Sokoldalúság: A gipszkarton falakba könnyedén beépíthetők elektromos vezetékek, vízvezetékek, sőt akár beépített spotlámpák is. 

  

Mire lesz szükség a gipszkarton válaszfal építéséhez?
 

  • 12,5 mm vastag gipszkarton lapok 
  • Fém tartóprofilok (UW és CW) 
  • Üveggyapot vagy kőzetgyapot szigetelés 
  • Glett, csiszolópapír 
  • Üvegszálas hézagerősítő szalag 
  • Festék vagy tapéta 

 

  

Hogyan építsünk gipszkarton válaszfalat?
 

  1. Tervezés: Jelöljük ki a fal helyét a mennyezeten és a padlón. Határozzuk meg a válaszfal vastagságát a szigetelés vastagsága alapján. 
  1. Vázszerkezet felállítása: Szereljük fel a vízszintes UW profilokat a padlóra és a mennyezetre. lleszzük bele a függőleges CW profilokat az UW profilokba 40-60 cm távolságokra. 
  1. Első réteg gipszkarton: Csavarozzuk fel az egyik oldalra a gipszkarton lapokat a CW profilokra. Hagyjunk hézagot a lapok széleinél a dilatációhoz. Ezeket a réseket majd hézag erősítő szalaggal, és glettel fogjuk kitölteni.  
  1. Szigetelés: Helyezze be a szigetelést a CW profilok közé. Ügyeljen arra, hogy ne maradjon hézag. 
  1. Második réteg gipszkarton: Csavarozza fel a gipszkarton lapokat a másik oldalra is, kötésben az első réteggel. 
  1. Ajtó beépítése: Hagyjon ki helyet az ajtónak a gipszkartonból, és készítse el az ajtókeretet CW és UW profilokból. 
  1. Elektromos szerelés: Húzza be a villanyvezetékeket a falba. 
  1. Glettelés: Simítsa el a csavarozások helyét és a hézagokat glettel. Csiszolja át a felületet száradás után. 
  1. Festés vagy tapétázás: Fesse le vagy tapétázza a falat. 

  

Tippek: 

  • A gipszkarton lapok vágásához használjunk gipszkarton vágót. 
  • Válasszunk speciális gipszkarton csavart  
  • A glettet keverjük be alaposan, hogy csomómentes legyen. 
  • A festéshez használjunk minőségi festéket, hogy egyenletes felületet kapjunk. 

  

A gipszkarton válaszfalak építése nem bonyolult feladat, de precíz munkát igényel. Ha gondosan megtervezzük és precízen kivitelezzük a munkát, akkor tartós és esztétikus válaszfalat kapunk, amellyel könnyedén átalakíthatjuk otthonunk belső tereit. Az eKomplex.hu webáruházban a gipszkarton falak kialakításához és szigeteléséhez szükséges valamennyi anyagot könnyedén beszerezheti.
Fotó: Pexels